přihlášení

Železniční muzeum výtopna Jaroměř

... místo, kde pára žije

Úvodní foto
 


Muzejní parní vlak "Parní Kuksáček"

Vydejte se s námi na výlet historickým parním vlakem po kraji hraběte F. A. Šporka. Navštivte hospital Kuks, Braunův betlém nebo královédvorskou zoologickou zahradu. Kdo nevystoupí ve Dvoře Králové, muže s námi pokračovat do Bíle Třemešné nebo na Mostka. Zde můžete navštívit přehradu Les království, nebo vystoupat na Zvičinu, odkud je za dobrého počasí nádherný výhled na Krkonoše. Mezi železniční stanicí Dvůr Králové nad Labem a zoologickou zahradou jsme pro Vás zajistili autobusovou dopravu. Další typy na výlet naleznete ve spodní části této stránky.

Obrázek: Parní Kuksáček 424_2814.jpg Obrázek: Parní Kuksáček DSCN1601.JPG Obrázek: Parní Kuksáček DSCN7579.JPG Obrázek: Parní Kuksáček DSCN8578.JPG

Jízdní řád a řazení vlaku

jede v neděli
4. května, 29. června(zrušen z důvodu výluky na trati) a 3. srpna
Jizdni rad
Obrázek: Parní Kuksáček 310.0134vlak1.jpg
Obrázek: Parní Kuksáček T211.2009vlak2.jpg
Obrázek: Parní Kuksáček 310.0134razeni4.jpg

Jízdné SŽVJ (Ceny uvedeny včetně DPH) Platné od 1.1.2013

Jizdne

Typy na výlet

Jaroměř-Josefov

Přijeďte naším parním vlakem do Jaroměře za poznáním krás královského věnného města, či za historii pevnosti Josefov. Pokud se vydáte naším vlakem i na zpáteční cestu, tak Vám doporučujeme v dvouhodinové pauze navštívit naše železniční muzeum.

Výtopna Jaroměř
Město parků a zahrad

V Jaroměři můžete navštívit mimo jiné Městské muzeum nacházející se v bývalém obchodním domě A. Wenke a syn, postaveném v letech 1910 - 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Za návštěvu též stojí náměstí s kostelem sv. Mikuláše a barokním morovým sloupem od sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Za teplého počasí se můžete ochladit na místním koupališti, které se nachází přibližně 15 minut chůze od nádraží.

Po stopách vojenské historie

Pokud Váz zajímá vojenská historie, tak je tu pro Vás pevnost Josefov. Zde můžete například navštívit Podzemní chodby, První vojensko-historické muzeum, stalou expozici Městského muzea v josefovské radnici a nebo obranný objekt pevnosti Ravelin no. XIV.. Od podzemních chodeb se dále můžete vydat na procházku přes Masarykovi sady k vojenskému hřbitovu.

Obrázek: Parní Kuksáček 001528.jpg Obrázek: Parní Kuksáček DSCN1567.JPG Obrázek: Parní Kuksáček DSCN5455.JPG Obrázek: Parní Kuksáček Panorama2.JPG

Kuks

Po stopách hraběte F. A. Šporka

Několik desítek metru od železniční stanice se nachází barokní špitál milosrdných bratří zbudovaný v letech 1708-1716 hrabětem F. A. Šporkem se sousoším Ctností a Neřestí od sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Součástí špitálu je též i barokní lékárna a hrobka Šporků. Přibližně hodinu po příjezdu parního vlaku bude na základě předložené jízdenky při zakoupení vstupenky vykládána speciální rozšířená prohlídka (max. 50 osob). Na protějším břehu řeky Labe se nachází pozůstatky Šporkova zámku a lázní. Na tomto břehu se též nachází muzeum veteránů pana Erlebacha.

Od mostu přes Labe se můžete vydat po červené turistické značce. Ta Vás zavede okolo Šporkova mlýna k rozsáhlé novodobé křížové cestě z místních pískovců. Po vystoupání lesem dojdete k přírodní galerii biblických výjevů, zvané podle svého autora Braunův Betlém. Odtud lze sejít k železniční zastávce Žireč a vrátit se odpoledním nebo podvečerním parním vlakem zpět do Jaroměře.

Z Kuksu se též můžete vydat po nově vzniklé cyklostezce č.2 ve směru Jaroměř - Josefov - Smiřice - Hradec Králové.

Obrázek: Parní Kuksáček DSCN1894.JPG Obrázek: Parní Kuksáček DSCN1962.JPG Obrázek: Parní Kuksáček DSCN4663.JPG Obrázek: Parní Kuksáček Panorama2-001.JPG

Žireč

Procházka k Braunově Betlému

Zastávka Žireč je vhodným východiskem k pěšímu výletu k Braunovu Betlému a Kuksu. Cesta je popsána v opačném směru u hesla Kuks.

Dvůr Králové nad Labem

Zoologická zahrada a centrum města

Od železničního nádraží bude zajištěna autobusová doprava k zoologické zahradě. Jízdní řád autobusů je uveden u jízdního řádu vlaků, ve spojích platí zvláštní tarif dopravce. Na základě předložení jízdenky z parního vlaku v den jízdy bude poskytnuta sleva při vstupu do ZOO. Za návštěvu též stojí historické centrum města, které je vyhlášeno za památkovou zónu. Více informací naleznete na www.mudk.cz.

Bílá Třemešná

Přehrada Les království

Navštivte pomník a pamětní síň Jana Amose Komenského, při jízdách parního vlaku zajištěn průvodce (cca 1,5 km od nádraží po červené turistické značce směr Filířovice). Přibližně 4 km od nádraží po červené turistické stezce se nachází údajně nejkrásnější česká přehrada Les Království, která spoutává tok řeky Labe.

Výstup na Zvičinu

Pro toho kdo by zatoužil po výhledu do krajiny je to pravé výstup na Zvičinu (671 m.n.m). Od nádraží se vydejte po červené turistické stezce. Projdete okolo Lázní pod Zvičinou dnes hotel s restaurací (na základě předložení jízdenky z parního vlaku sleva na konzumaci 10%), dále projdete okolo Masarykovy studánky na vrchol Zvičiny. Odsud je nádherný výhled na Krkonoš a Podkrkonoší. Zpět se můžete vydat stejnou cestou, nebo pokračovat směr Mostek a zde opět nastoupit do našeho parního vlaku. Též můžete pokračovat směr Čertovy hrady a Dvůr Králové nad Labem nádraží.

Panorama

Mostek

Od nádraží se buď vydejte na výstup po červené turistické stezce na Zvičinu (vice u Bílé třemešné) a nebo se vypravte k přehradě Les Království po žluté a zelené značce. Od přehrady se dá dále pokračovat na nádraží v Bíle Třemešné a nebo do Dvora králové nad Labem.Mediální partneři:

Český rozhlas Hradec Králové Krkonošské turistické vysílání Internetový přehled nostalgických jízd v České republice Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Partneři a sponzoři muzea:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje Město Jaroměř Ministerstvo Kultury Národní technické muzeum Praha České dráhy a.s. Muzeum Luzna u Rakovnika ČEPRO a.s. ČEZ a.s. Chládek&Tintěra, silnice-železnice, divize Pardubice a.s. PRODRA s.r.o., Praha Josef Rytir - hasici pristroje Ing. František Smola, Žamberk Alprim CZ s.r.o. Kovokubát s.r.o. Výzkumný Ústav Železniční, a.s. AŽD Praha s.r.o.

Muzejní parní vlaky podporují:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje HRADECKO ...spravny cil vasi cesty Turisticka oblast Podkrkonosi Kladske pomezi Sprava zeleznicni dopravni cesty Kulturní a sportovní nadace města Náchod Město Jaroměř Město Dvůr Králové nad Labem Město Česká Skalice Obec Kuks Obec Mostek Obec Rychnovek Obec Bila Tremesna Obec Dolni Brusnice Obec Horni Brusnice Počítače, digitální tisk, ekonomické služby: ZAMA s.r.o. Jilemnice

Projekt opravy parní lokomotivy Conrad Vorlauf podporují:

Národní technické muzeum Praha Ministerstvo dopravy ČR Nadace OKD a transportní skupina AWT Fond T-Mobile BONATRANS a.s. CZ LOKO Česká Třebová Kovo obrábění Vraštil S.A.M. Holding s.r.o., Miletín KASTT, spol. s r.o. SELP servis Zámečnictví Voda

Jak nám můžete pomoci?

masinka Provozoval stránek Společnost železniční Výtopna Jaroměř o.s. masinka TOPlist masinka